Polska i pozostałe państwa europejskie oferują ogromny wachlarz atrakcji odbywających się cyklicznie. Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem.


FERIE ZIMOWE 2021/2022

  • 17 – 30 stycznia: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
  • 24 stycznia – 6 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 31 stycznia – 13 lutego: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
  • 14 – 27 lutego: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

STYCZEŃ 


Festiwal Ognia Up-helly-Aa – Lerwick – Szkocja – obchodzony w każdy ostatni wtorek stycznia. Jego tradycje sięgają 1870 r. Mężczyźni przebrani za Wikingów jedzą wspólne śniadanie, przechodzą przez miasto z płonącymi pochodniami. Przyjmują w tym dniu imię wybranej postaci z nordyckich legend. Maszerują, a po drodze odwiedzają szkoły podstawowe, szpitale, jedzą wspólny obiad. Wieczorem na koniec procesji rzucają tysiąc pochodni na statek. To największy i najbardziej widowiskowy festiwal ognia w Europie.


Puchar Świata w skokach narciarskich – Zakopane – zimowe zawody najwyższej rangi w skokach narciarskich gromadzą najznamienitszych zawodników sportowego świata i tłumy kibiców z różnych krajów. Rywalizacja rozpoczyna się od treningów i skoków kwalifikacyjnych, poprzez konkurs drużynowy, a kończy się pełnymi emocji zawodami indywidualnymi. Wielka gratka dla kibiców lotów narciarskich, sportowe emocje i nastrój rywalizacji gwarantowany. Wspaniałe wyniki w skokach polskiej drużyny podnoszą wartość imprezy.


LUTY


Bitwa na pomarańcze – Ivrea – Włochy – bardzo widowiskowa, ale i niebezpieczna impreza karnawałowa, w czasie której uczestnicy obrzucają się pomarańczami z samochodów-platform przejeżdżających przez centrum miasta. Ściąga do miasta w każdym roku ok. 40 tys. osób. Walczący uzbrojeni są w maski i ochraniacze, ale nie zabezpieczają ich one przed obrażeniami. Każdego dnia pojawiają się ranni, a ulicami płynie sok z kilku ton cytrusów. Impreza ma swoją legendę, która głosi iż kilkaset lat temu lokalny bogacz odrzucił zaloty córki młynarza, która w odwecie obcięła mu głowę i wyzwoliła tym samym miasto od jego panowania.


Brugia Beer Festival – Belgia – największy festiwal piwa w Belgii, odwiedzany co roku przez ponad 20.000 amatorów piwa. W czasie imprezy swoje trunki prezentuje ponad 70 browarów, 300 różnych smaków piwa.


MARZEC 


Dzień Św. Patryka – 17 marca – Irlandia – najbardziej popularne święto w Irlandii, obchodzone w dniu śmierci biskupa, który chrystianizował mieszkańców wyspy i został jej patronem. Organizowane są festyny, pije się “stout” – narodowe piwo irlandzkie, uczestnicy ubierają się obowiązkowo w zielone ubrania (narodowy kolor Irlandii). Zieleń nawiązuje do koniczyny przypisywanej tradycyjnie Św. Patrykowi, który przy jej użyciu tłumaczył ponoć pierwszym chrześcijanom dogmat Trójcy Świętej.


Fallas – Walencja – Hiszpania – coroczna fiesta, do której każda dzielnica przygotowuje się wykonując ogromną platformę nazywaną “fallas”. Na platformie umieszczanych jest kilkadziesiąt figur, które przypominają postaci z bajek Disneya. W satyrycznym wydaniu kukły pokazują ostatnie wydarzenia z całego świata. W noc “la noche de la crema” na dwie godziny przed północą podpala się kolorowe postaci. Fieście towarzyszy corrida, lokalne jedzenie i muzyka. Barwne, widowiskowe święto, niespotykane nigdzie indziej.


Kaziuki – Wilno – Litwa – Jarmark odpustowy odbywający się od ponad 400 lat w dzień św. Kazimierza. Współcześnie kiermasz odbywający się w różnych częściach miasta,  połączony występami artystycznymi. Barwny i ciekawy pokaz tradycji, kultury i lokalnego rzemiosła.


KWIECIEŃ 


Dzień Królowej – Amsterdam – Holandia – jeden z najważniejszych dni w Holandii, obchodzony co roku w formie wielkiej, publicznej zabawy na cześć królowej. Na ulicach rozbrzmiewa muzyka, pokazy taneczne, iluzjonistów. Pierwsza impreza tego typu odbyła się 30 kwietnia 1949 r. w dzień urodzin ówczesnej królowej Juliany. W rocznicę tego dnia Amsterdam wypełniony jest imprezowiczami, fiesta trwa na ulicach, w parkach, knajpach. W tym jedynym dniu niezależnie co wyczyniają policja nie interweniuje i pobłaża wygłupom.


LIPIEC


Encierro – Pampeluna – Hiszpania – przepędzanie byków ulicami miasta ze specjalnej zagrody na arenę gdzie giną z rąk torreadorów. Kilkanaście byków biegnie ulicami miasta, a uczestnicy trzymając w dłoniach rulony gazet uciekają przed rozjuszonymi zwierzętami przez blisko kilometr. Impreza jest bardzo kontrowersyjna, ale co roku przyciąga amatorów mocnych wrażeń. Rozsławiona przez Ernesta Hemingwaya w powieści “Słońce też wschodzi”.


Sylwester w środku lata  – Korcula – Chorwacja – w nocy z 30 czerwca na 1 lipca Korculanie świętują połowę roku. Po mieście przechodzą barwne maskarady, a wieczorem na plaży odbywa się wielka impreza. Tuż przed północą odbywa się wspólne odliczanie, a o północy pokaz fajerwerków. Leje się szampan, ludzie bawią się jak na prawdziwej imprezie sylwestrowej, ale w jakże przyjemnych warunkach. Wysoka temperatura, gwiazdy na niebie, letnie ubrania …


Castle Party – Bolków  – w malowniczej scenerii jednego z najstarszych zamków w Polsce od lat 90 odbywa się festiwal rockowy (gotycki rock). Poza doznaniami muzycznymi i wspaniałym historycznym otoczeniem wielką atrakcją festiwalu są tysiące uczestników przebranych w stroje gotyckie. Bajkowy świat okraszony dobrą rockową muzyką.


SIERPIEŃ


Karnawał Notting Hill – Londyn – największe w Europie dwudniowe święto kultury karaibskiej. Królują bębny, trąbki, egzotyczne tańce, śpiew, jedzenie i głośna muzyka. Karnawał zapoczątkowali imigranci z Trynidadu gdzie tradycja karnawału jest bardzo silna. W imprezie biorą udział zespoły tańczące w karnawałowych kostiumach, uczestnicy bawią się na scenach od godziny 9.00 do 20.00, a potem impreza przenosi się do klubów.


La Tomatina – Bunol – Hiszpania – pomidorowa bitwa co roku przyciąga 20 tys. osób. Trwa około godziny i zużywa się w jej czasie blisko 180 ton pomidorów! Tradycja ta ma ponad 70 lat i odbywa się w każdą ostatnią środę sierpnia podczas obchodów ku czci Św. Ludwika Bertranda, patrona miasta Bunol.  Na Tomatinę nie wolno wnosić własnych pomidorów. W latach 50. XX w. była to impreza zwalczana, a jej uczestników aresztowano. W 1957 r. została zaakceptowana przez władze, a dziś promuje się ją jako wyjątkową atrakcję turystyczną. Dziś chyba nie znajdzie się osoba, która nie słyszałaby o Tomatinie.


WRZESIEŃ


Oktoberfest – Monachium – śwęto piwa uważane za najbardziej znane święto tego typu na świecie. Tradycja Oktoberfest sięga 1810 i każdego roku gromadzi ponad 6 milionów uczestników.  W tym roku odbędzie się jego 181 odsłona, w czasie której będzie można poczuć klimat tego niezwykłego miejsca i wypróbować wiele gatunków piwa rodem z Bawarii i nie tylko.


PAŹDZIERNIK


Oktoberfest – Monachium święto piwa uważane za najbardziej znane święto tego typu na świecie. Tradycja Oktoberfest sięga 1810 i każdego roku gromadzi ponad 6 milionów uczestników.  W tym roku odbędzie się jego 181 odsłona, w czasie której będzie można poczuć klimat tego niezwykłego miejsca i wypróbować wiele gatunków piwa rodem z Bawarii i nie tylko.


LISTOPAD


Dzień Św. Marcina – Poznań  – to święto patrona między innymi: dzieci, podróżników, hotelarzy, jeźdźców, żołnierzy… Tego dnia w Poznaniu przy ul. Św. Marcin odbywa się huczna parada, specjalnie przygotowany blok artystyczny oraz pokaz sztucznych ogni. Nie można w tym dniu zapomnieć o spróbowaniu rogali świętomarcińskich (z nadzieniem z białego maku i orzechów). Impreza pełna uroku.